A ScrollMAX rendszerben a nyomdai termék megadása, rögzítése tagra (alkatrészek, tartozékok, elemek, stb.) történik. Egy ilyen tagnak számítanak azok az oldalak/formák, amiknek
-
ugyanaz az alapanyaga
-
ugyanazon a gépen és ugyanazon a módon nyomják
-
ugyanaz a színük
-
és ugyanazokat a kötészeti/utómunka műveleteket végzik rajtuk.
Amikor a felhasználó egy összetettebb terméket rögzít, akkor először fejben ilyen tagokra bontja. Mivel ebben a példában a borító és a belív színszáma és a papírja is különbözik, ezért ezeket külön-külön kell felvinni. A belíveket 8 oldalas íven nyomják, akkor ott lesz egy 4 oldalas részforma és egy 4×8 oldalas teljes forma. Mivel a részformánál más művelet lesznek (a nyomógépen esetleg saját forma, 1 hajtás 2 helyett, stb.) így az is külön tag lesz. A 4×8 oldal viszont hiába lesz több forma, mivel minden technikai paraméterük megegyezik, így egyben, egy tagként lehet rögzíteni.
Amikor a felhasználó az adott tagot rögzíti (megadva az alapanyagot, terjedelmet és színszámot, kiválasztva a nyomdagépet, stb.) megadja azokat a műveletek is, amit azzal a konkrét taggal végeznek. Ebben a példában a borítónál egy fóliázást és bígelést, a teljes formáknál 2x hajtást, a részformánál esetleg egy vágást és egy 1x hajtást. Ezek azok a műveletek, amiket amiket egy taggal végzünk csak, s az adott tagnál vesszük fel:
-
ha a tagot töröljük, akkor törlünk minden olyan műveletet, de csakis olyan műveletet, ami tag kigyártásához szükséges;
-
ha a műveletnek hozzálék vonzata is van, akkor azt csakis az adott tagra számolja, a többire nem (itt például a borító fóliázása a belívek alapanyag szükségletét nem érinti);
-
átláthatóbb, logikusabb a művelet felvitele, mivel mindig csak egy-egy tag elkészítéséhez szükséges műveletekkel kell foglalkozni;
-
a táskán is egyértelműbb, hogy melyik taggal mit kell csinálni.
Vannak viszont olyan műveletek (jellemzően a befejező műveletek), amiket az egész termékkel végzünk. Ennél a példánál ilyen lesz az irkafűzés, csomagolás és szállítás is. Ezeket a műveletek a termék lapon visszük fel. Fontos, hogy a terméknél felvett művelet hozzáléka minden egyes tagra vonatkozik: azaz ha a tűzésnek van 2% extra igénye, akkor a program a borító és belív alapanyag szükségletét is ennyivel növeli.
A termék rögzítése e szerint történik majd: megadjuk a késztermék fő paramétereit (méret, példányszám), rögzítjük sorban a tagokat (alapanyag, szín, terjedelem, gép, kilövés és a taghoz tartozó műveletek), majd legvégül a termékhez kapcsolódó, befejező műveleteket.
Utolsó pontként beállítjuk a 3 fedezetet (művelet, anyag és alvállalkozó), s már meg is kaptuk a kiajánlandó árat.
A program a kalkulált (és tény) költségeket 5 kategóriába sorolja:
-
Előkészítés, Nyomás és Kötészet: ebből lesz a Művelet ár, amire a Művelet fedezet kerül
-
Anyag: elsősorban az automatikusan számolt anyagok (nyomathordozó, forma, festék, keménytáblás anyagok, stb.), de ide kerül a felhasználó által felvett egyéb anyag típusú költségek (pl. gyűjtődoboz, raklap, stb.) is. Ezekre külön fedezet százalék kerül
-
Alvállalkozó: ez akár a teljes nyomási költség (ha az adott gép alvállalkozó), illetve a művelet törzsben vagy egyedileg felvett külső költség. Ezekre is külön alvállalkozói fedezet százalék kerül a kiajánlott ár számításánál.
(Ugyanezeket a kategóriákat lehet megadni a tény műveleteknél is, így ezek segítségével tudja a program az utókalkulációs lapon egymás mellé állítani a kalkulált és a tény ráfordításokat.)
A táskán belüli termék rögzítése ugyanazokon a felületeken, ugyanolyan filozófia szerint történik, az egyetlen lényegi különbség az, hogy egy ajánlaton belül több ilyen termék (ezek a verziók) is lehet, míg a táskánál már csak egy. Ennek köszönhetően teljes az átjárás az ajánlatok és a táskák között: egyetlen gombnyomással lehet ajánlatból táskát vagy táskából új ajánlatot készíteni. E szempont miatt is fontos, hogy már az árajánlat felvitelekor törekedjünk a technológia szerinti paraméterezésre: ne legyen például külön hozzálék táblázat a megrendelőnek és a dolgozónak, vagy ne vigyünk fel olyan műveleteket, amiket a táskán azonnal törölni fogunk. Ha az ajánlatban így visszük fel a terméket, mint ahogy – a megrendelő által megadott általános paraméterek alapján – valóságban is kigyártanánk, akkor később lesz értelme az ajánlati és a táska kalkuláció (és ezeknek a ténylegesen elért) érték az összehasonlításának.