Rendkívül fontos:
Az EPR kötelezettséggel kapcsolatos újdonságokat globális frissítéssel fogjuk kiküldeni.
Mielőtt használni kezdenék, győződjenek meg róla, hogy a legújabb programverzióval rendelkeznek. Legfőképpen azokra vonatkozik ez a kitétel, akik Termékdíj törzs kezeléssel, vagy Számla rögzítéssel foglalkoznak.
Egy régebbi kliens a termékdíjat törölheti, vagy olyan módon állíthat elő sztornó/helyesbítő számlát, másolatot, ami nem megfelelő, esetleg eltávolíthat vagy helytelenül kezelhet már kitöltött elemet. Az ebből, vagy a helytelen paraméterezésből eredő hibákért nem tudunk felelősséget vállalni.
TERMÉKDÍJ TÖRZS
Az EPR díjra vonatkozó szabályozásoknak köszönhetően új mezőkkel bővült a Termékdíj kategóriák törzs. A kitöltéssel kapcsolatban a program igyekszik végig vezetni a felhasználót úgy, hogy technikailag hibás verziót ne lehessen rögzíteni. Adatbevitel során figyelmeztetéseket dob fel nem egyezőség esetén. Ezek mellett Magyarázat és Info mezőkben jeleníti meg a már rögzített adathoz tartozó szöveges magyarázatot.
A program csak a törzs helyét biztosítja, kérjük, hogy kitöltés- mentés- és felhasználás előtt minden esetben egyeztessenek könyvelőjükkel (a jogszabályi változás bizonytalanságaira és folyamatos változtatására tekintettel)!
A törzs változásai már a kezdőképernyőn is szembetűnőek:
- a felsorolásba bekerültek új oszlopok, mint a “Rendben” jelölő (pipa) és az EPR kód,
- a Beállítások fülön a CSK/KT/KF kódokat a Beállít gomb alatt szerkeszthetik, (részletek lentebb), valamit ott értékelhetik készre (“Rendben”),
- a Magyarázat a 2. pont beállítását követően automatikusan megjelenik,
- a Termékdíj díjtétel rögzítés mellett megjelent az EPR díjtétele is.
Minden egyéb mező a kezdő oldalon már ismerős az Önök számára, azokban változás nincs.
A termékdíjat az egységár tartalmazza kapcsoló: amennyiben ez be van kapcsolva, a termékdíj tétel szerepelni fog a számla tételhez kapcsolva, de a számla végösszegét nem módosítja. Ez a beállítás megfelelő lehet a tételekhez kapcsolódó rejtett költségek tárolására az utólagos lekérdezéshez (természetesen díjfizetési módtól függően). Ha nincs bekapcsolva, akkor a termékdíj tétel külön, automatikusan létrehozott (technikai) számla tételként fog megjelenni a számlán, így annak összegét is változtatja. A termékdíj tétel "A termékdíjat az egységár tartalmazza" opciója alapértelmezett értékét a Termékdíj kategóriák törzsből kapja, de a számla termékdíj tételekben egyenként felülbírálható. Elküldés előtt a számla megtekintésével érdemes ellenőrizni, hogy a megfelelő módot választottuk-e.
Teljes újdonság, hogy a korábban megszokott megnevezés és stat. kód helyett, már egy új szerkesztési felület áll rendelkezésre, ahol előre definiált törzsből lehet a CSK/KT/KF kódokat szerkeszteni. A CSK/KT kódhoz rendelt KF (EPR) kód díjfizetési módja lehet eltérő.
Szerkesztés közben a Magyarázat mezőben gyűjtjük az adatokat, hogy a végén azokat át lehessen tekinteni ellenőrzés céljából.
A “Rendben van, többé nem módosítom.” egy fontos jelölés, amit nem kell a szerkesztéskor azonnal megjelölni, később is bekattintható. Célja, hogy a kódok felhasználásakor a legördülő menükben csak azok jelenjenek meg, ahol ez a jelölés be van pipálva. Amelyik tétel egyszer ezzel az opcióval került mentésre, a továbbiakban nem módosítható.
Erre a program figyelmeztetni fog, minthogy arra is, ha a TD és EPR díjfizetési módja eltér (ami csak informális jellegű).
Számlán szöveg fül:
- A Termékdíj sablon szöveg (záradék) mellett megjelent az EPR sablon szöveg mező. Működése hasonló.
- A helyettesítést végző kifejezéseket (<CSERE> és <FT>) bővítettük a <SZERZODES_SZAM> lehetőséggel. Így a rögzített nyilatkozatok iktatási száma rá tud kerülni a számlára (amely szintén jogszabályi követelmény nyilatkozat esetén). Ezeket a kifejezéseket a Mező gombbal is be lehet iktatni.
- Az Info szöveges mezőben megjelenik a CSK/KT/KF kód szerkesztésekor kialakult szöveges leírás, ami segítség lehet a záradék szöveg kialakításában (pl. paragrafusok)
Nagyon fontos, hogy a sablon szövegek úgy legyenek kitöltve, ahogy a számlán megjeleníteni szükséges. Hiányzó (üres) sablonra a program figyelmeztetni fog a számla előellenőrzése folyamán (akár EPR, akár termékdíj esetén). De ha már bármilyen szöveget tartalmaz, akkor azt csak a számlakép megtekintésével tudjuk megszemlélni - illetve ha nem látható elem, akkor pedig a Termékdíj ellenőrzés gombra kattintás után, az adott termékdíj tétel részleteiben.
A termékdíj elemek törlése mostantól nem fizikai eltávolítást jelent, csupán törölt státusz beállítását. Ennek ellenére csak akkor töröljenek ki termékdíjat, ha arra már nincs szükség, vagy a beállításai hibásak.
NYILATKOZAT / SZERZŐDÉS / MEGÁLLAPODÁS
Arra tekintettel, hogy az adott termékdíjas tétel a számla megjelenítésében és lekérdezésben is megfelelően szerepelhessen, az eddigi “Nyilatkozat” ablakot használjuk minden olyan esetben, amikor a díjfizetés módja megköveteli a Nyilatkozat / Szerződés / Megállapodás iktatási számának nyilvántartását.
Amennyiben egy termékdíj mindkét altétele (TD: CSK vagy KT; EPR: KF) díjfizetési módja dokumentum megadását igényli, úgy mindkettőhöz külön-külön be kell azt állítani.
Nem tudok nyilatkozatot csatolni, mit tegyek?
A nyilatkozat feltöltését a program ellenőrzi, de ez az ellenőrzés ki is kapcsolható a Pénzügy > Beállítások > Számla beállítása > Számla fülön a TD/EPR dokumentációk feltöltésének ellenőrzése kapcsolóval. Amennyiben szükség van az ellenőrzésre, a dokumentum csatolása mellett az összes, az ablakon lévő adatot, pl. iktatási szám, Megjegyzés mező, CSK jelleg, CSK pénzügyi kategória is ki kell tölteni.
FELHASZNÁLÁS
Egységessé tettük a termékdíj rögzítő ablakokat, így azokban a menüpontokban, ahol termékdíj hozzárendelési lehetőség van, egy könnyen kezelhető és átlátható felülettel találkoznak. Ezek a következők:
- Táska szerkesztő / Számla fül
- Táska szerkesztő / Egyéb számlázandó tétel
- Táska szerkesztő / Termékek menüpont (táska cikkek)
- Cikktörzs / Alapadatok
- Készáru cikkek
A tömeg kezeléssel kapcsolatban fontos, hogy a termékdíj rögzítés során megadható Tömeg egységenként mező felülírja a termék/cikk súlyát (a képen az Egyéb számlázandó tétel Súly (kg) mezőjébe írt 25 kg-ot)! De ha a Tömeg egységenként mező üres, úgy a program a termék/cikk súlyával számol a számlán.
A Táska szerkesztő - Számla menüpontjában a termékdíj kezelése egyedi: itt megmaradt a régóta jól ismert legördülő menüpont de elérhető a Termékdíjak fül is. Kezelésükkel kapcsolatban fontos, hogy a Termékdíjak fülben kiválasztott kódok felülírják a Számla menüpontban megjelölt tételt.
Tehát ha a hagyományos termékdíj legördülőből dolgoznak és ezt a listát nem töltik, akkor a program ez előbbit fogja használni. Ha a listára vesznek fel egy vagy több termékdíjat, a legördülő értékét a program figyelmen kívül hagyja.
A számlakép megváltozott: a tételek sorszámozva lettek, a TD és EPR záradék szövegek a számla aljáról a tételek alá kerültek, a számla alján egy Összesítő található.
A dokumentum kapcsolása során az adott termékdíj tételhez Nyilatkozat / Szerződés / Megállapodás köthető. Ez abban az esetben szükséges, ha a termékdíj vagy pedig az EPR díj díjfizetési módja megköveteli:
- A vevő nyilatkozata alapján nem kerül felszámításra.
- A megfizetés a vevőt terheli.
Az eddigi “Nyilatkozat” ablakban most már megjelenik a Dokumentum Iktatási száma, amelyet muszáj kitölteni.
Ez az az adat, amely a Lekérdezésekben is szerepelni fog, valamint a számla TD/EPR sablonjából helyettesítésre fog kerülni, hogy a végleges számla szöveg elkészülhessen.
Lásd: NYILATKOZAT / SZERZŐDÉS / MEGÁLLAPODÁS
SZÁLLÍTÓI SZÁMLÁK
A keletkezett EPR díj rögzítésére létrejött egy szerkesztő felület, amit a számla tételek alatt érhetünk el (ceruza ikon).
Díjtétel(ek) rögzítése után a számla bekerül az új termékdíj lekérdezésbe, de sem a számla értékét, sem a készlet értékét nem módosítja.
A lehetőség arra szolgál, hogy a bejövő számlákhoz is felvihessünk TD/EPR adatot és a bevalláshoz/elszámoláshoz később visszakereshessük.
Fontos, hogy ha a számlatétel a módosítással elveszíti a rögzített termékdíj adatot (a tételhez adtam egy termékdíjat és a tételnél megnyomom a Módosítás gombot, akkor a termékdíj kiesik a tétel mögül)!
SZÁMLAKÉP VÁLTOZATOK
Felhívjuk a figyelmüket, hogy a példákban felsorolt kódok, megnevezések és díjtételek sok esetben kitaláltak, ezek kidolgozásában kérje termékdíj specialista vagy könyvelő segítségét!
A számlakép megváltozott, viszont a termék- és EPR díj többféleképpen megjeleníthető a számlán, lentebb részletezett beállításokkal.
I. a termék- és EPR díj külön számlatételként feltüntetésre kerül (megnevezés, mennyiség, mennyiségi egység, nettó, bruttó, záradék szöveg) és hozzáadódik a számla végösszegéhez, a számla végén az Összesítőben és a lekérdezésben megjelenik (pl. reklámhordozó).
II. a termék- és EPR díj nem lesz külön számlatétel, de feltüntetésre kerül a számlaképen (megnevezés, mennyiség, mennyiségi egység, nettó, bruttó, záradék szöveg) és nem adódik hozzá a számla végösszegéhez, a számla végén az Összesítőben és a lekérdezésben megjelenik (pl. csomagolószer, átvállalás, nyilatkozat vagy termék egységárába beépített fizetendő díj esetén)
III. a termék- és EPR díj nem lesz külön számlatétel, de a záradék szöveg feltüntetésre kerül a számlaképen, és nem adódik hozzá a számla végösszegéhez, a számla végén az Összesítőben és a lekérdezésben megjelenik (pl. csomagolószer, átvállalás, nyilatkozat)
IV. a termék- és EPR díj nem lesz külön számlatétel, semmi nem kerül feltüntetésre a számlaképen és nem adódik hozzá a számla végösszegéhez, a számla végén az Összesítőben és a lekérdezésben megjelenik.
I.
A Kereskedelem>Beállítások>Termékdíj kategóriáknál:
- a Beállítások fülön nincs bepipálva:
„ A termékdíjat az egységár tartalmazza”
- a Számlán szöveg fülön nincs bepipálva:
„ Termékdíj – csak a záradék szöveget mutassa”
„ TD teljes elrejtése”
„EPR – csak a záradék szöveget mutassa”
„ EPR teljes elrejtése”
akkor az alábbi számlaképet kapjuk:
II.
A Kereskedelem>Beállítások>Termékdíj kategóriáknál:
- a Beállítások fülön be van pipálva:
„ A termékdíjat az egységár tartalmazza”
- a Számlán szöveg fülön nincs bepipálva:
„ Termékdíj – csak a záradék szöveget mutassa”
„ TD teljes elrejtése”
„ EPR – csak a záradék szöveget mutassa”
„ EPR teljes elrejtése”
akkor az alábbi számlaképet kapjuk:
III.
A Kereskedelem>Beállítások>Termékdíj kategóriáknál:
- a Beállítások fülön be van pipálva:
„ A termékdíjat az egységár tartalmazza”
- a Számlán szöveg fülön be van pipálva:
„ Termékdíj – csak a záradék szöveget mutassa”
„ EPR – csak a záradék szöveget mutassa”
akkor az alábbi számlaképet kapjuk:
IV.
A Kereskedelem>Beállítások>Termékdíj kategóriáknál:
- a Beállítások fülön be van pipálva:
„ A termékdíjat az egységár tartalmazza”
- a Számlán szöveg fülön be van pipálva:
„ TD teljes elrejtése”
„ EPR teljes elrejtése”
akkor az alábbi számlaképet kapjuk:
Termékdíj lekérdezés alsó részén a termékdíjnál, nem jelenít meg semmit a program. Mi lehet a hiba?
A gondot az okozhatja, hogy a régi termékdíj törzs adatok kerültek felülírásra az új kódokkal. Viszont, hogy ne keljen újra írni, ez esetben a Pénzügy>Kimenő számla listázást kell használni. Teljesítés legyen az-az időszak amit szeretnénk látni, majd a Tételekkel gomb megnyomása után a felugró ablakot "okézva" meg is jelenik a kívánt lista. Ezután a "típus" nevű oszlopot letudjuk szűrni és akár további oszlopokból is választhatunk. (VTSZ, termék kategória,súly stb.)
LEKÉRDEZÉS
A lekérdezést szűrési feltételekkel bővítettük azért, hogy megkönnyítsük a feldolgozást. Ez a lekérdezést a Pénzügy>Kimenő számlák>Kimenő lekérdezések menőpontból érhető el, Termékdíj lekérdezések (számlából) néven vagy a keresőbe beírva.
- A dátum mezőben a teljesítés mellett a számla keltére is lehet szűrni
- Az irányok szerint lehetnek a vevői számlák, a szállítói számlák vagy mindkettő
- A díjfizetési módok közül (amelyek a törzs kialakításakor kerültek meghatározásra) külön szűrhetők a TD (CSK/KT) és külön az EPR tételek
- A konkrét tétel kiválasztása lehetőséget biztosít a pontosabb előszűrésre
A lekérdezésben külön lehet egy-egy CSK / KT / KF kódra, vagy annak egy szegmensére is keresni.
A típus választásával dialógusból is előállítható a kód maszkja, ami a szűréshez kell, de kézzel is beüthető.
Több kód megadásánál az elválasztás a “,” vagy “;” jelekkel is megtehető.
A “-” jelet a program nem veszi figyelembe.
A “.” (vagy “*”, “?”) jelekkel helyettesítést vehet fel.
Pl. ha keresi az összes KF kódot, aminek a kötelezettség kódja “1”-es, akkor így teheti meg: KF ** ** ** 1
Ez a maszk minden más kód elemet figyelmen kívül hagy, egyedül a 7. karaktert nézi, ha az “1”-es.
TERMÉK KATEGÓRIÁK
A Termékdíj kategóriák törzs feltöltése után a termékdíjakat össze kell párosítani a termék kategóriákkal. Ezután már a táskában is kiválaszthatók lesznek az új termékdíj kategóriák.
Csomagolási tevékenységet terhelő EPR díj
A csomagoláshoz felhasznált anyagok EPR díját a Raklap típusok törzsében lehet rögzíteni, és a Csomagolás EPR lekérdezésben tartja nyilván a program.