Mit tegyünk, ha a kliens program nem válaszol | ScrollMAX

Mit tegyünk, ha a kliens program nem válaszol

A Scroll alkalmazás, mint minden más indítható állomány, nagymértékben támaszkodik a felhasználó számítógépének operációs rendszerére.
Ez azt jelenti, hogy annak verziója, a telepített vagy hiányzó funkciók, az állományok, a rendszerbe integrált különféle hardver és szoftver elemek, és azok állapota, helyessége mind befolyással vannak a működésére.

Az alkalmazások indítása, futtatása során többféle hibába ütközhetünk.
Ezek egy részénél konkrét hibaüzenetet kaphatunk, míg másoknál egészen egyszerűen blokkolódik a program (vagy rossz esetben lefagy).

1.) Első lépésben azt kell tisztázni, hogy a jelenség valóban a program megállását, vagy blokkolását takarja.

A Windows 2000 óta ugyanis a Microsoft bevezetett egy Windows Ghosting nevű funkciót, ami az addig jól működő alkalmazások tekintetében kellemetlen mellékhatásokkal járt.
A megnyíló ablakokat a rendszer N másodperc nem reagálás után "szellemnek" tekintette, és a háttérbe parancsolta.

A program használata során ezt úgy kell elképzelni, hogy a megnyitandó új üzenet, vagy dialógus ablak hirtelen mégsem jelenik meg, vagy csak felvillan, viszont azon ablak, amiből kiindultunk nem aktív, rajta a különféle vezérlők működésképtelenek (nem lehet benyomni a gombokat, beleírni az adatmezőkbe, stb.).
A probléma oka, hogy mivel a Windows úgy dönt a folyamat során, a megnyíló ablak becsúszik a legutolsó inaktív alá.

Az orvoslása egyszerű: az ALT+TAB gombok segítségével addig kell az ablakokat váltogatni, amíg a Scrollhoz ismét visszaérünk, vagy az egérrel kattintva másik alkalmazásra fókuszálunk, majd vissza.

Ha a helyes dialógus ablak kerül felülre és az aktív, akkor erről a megfoghatatlan jelenségről volt szó.

2.) Amennyiben a program "kimerevedését" megelőzi hibaüzenet, úgy annak kimásolása/lefényképezése és elküldése segít minket a gond megoldásában.
Például lapozási hiba (External Exception C000006) hálózati elérés meghiúsulásakor, ld. Windows memóriakezelése leírásunkat.
Vagy valamilyen Windows összetevő nem elérhető (legújabb Internet Explorer változat), esetleg egy útvonal hibás (nincs jogosultság).
Ezek skálája rendkívül változatos, de a hibaüzenet segíthet megfejteni a jelenség alap okát.

3.) A Scroll rendszer úgynevezett fagyását a külső összetevőkben keletkező hiba is okozhatja.
A hibaüzenet ekkor vagy nem is jelenik meg, vagy ha igen, akkor egy másik használt összetevőben, programban, komponensben.
Tudni kell, hogy a COM/ActiveX felületek más szálon futhatnak, mint a Scroll, ezért a hibák is ott kerülnek lekezelésre valamilyen módon.
Ha ezen összetevők fagynak le, magukkal ránthatják a Scroll alkalmazást is.

Egy pár példát sorolnánk:
a.)
Az indítható állományaink általában UPX segítségével tömörített fájlok, amit a víruskereső eszközök elképzelhető, hogy rosszindulatúnak ítélnek meg és blokkolják. A hibaüzenet vagy megjelenik, vagy csendes és csak a víruskereső szoftver felületén elérhető.

b.)
A program által használt MAPI felület (MAPInn.DLL) hibája, inkompatibilitása során előfordulhatnak fagyások.
Konkrétan a NOD32 Outlook kiegészítőkkel gyűlt meg a bajunk több alkalommal, minekutána vagy blokkolták a Scroll rendszert, vagy ki  is fagyasztották egy-egy hívás során.
Ld. MAPI leírásunkat.

c.)
Az Internet Explorer beépülő komponensként való futtatása során feljövő dialógusok nem váltak aktívvá, ellenben elvették az aktív Scroll ablaktól a fókuszt.
Ugyanez igaz lehet az Acrobat Reader licensz kérdésére és sok más beépülő esetében a modális dialógus ablakokra.
Elképzelhető még rejtett bejelentkezési dialógus is, mint alapok, ez pl. az OLEDB/ADODB kapcsolatok esetében jöhet fel, amennyiben az erőforrás nem elérhető, vagy nem jogosult a személy rá, esetleg hibás v. megváltozott a jelszó/név/elérési mód.

d.)
A hálózati forgalom elakadása három felületen is leblokkolhatja a Scroll alkalmazás futását.
1.) Ha maga az alkalmazás hálózatról fut (SMB megosztás) és egy memóriába lapozandó exe állomány lap ideiglenesen nem érhető el időben.
2.) Ha az adatbázis szerverrel való kapcsolat akadozik, vagy maga a szerver leterhelt,  esetleg valamilyen helyi blokk alakul ki rajta. Ez lehet akár egy egy időben futó nagyméretű mentés, másolás, vagy bármilyen intenzív vagy impulzusszerű HDD használat.
3.) Ha olyan egyéb erőforrást próbálunk elérni, amelyet más fogva tart. Pl távoli fájl. Esetleg a tűzfal vagy víruskereső az első ismeretlen hívást blokkolja, hogy azonosítsuk megbízhatónak vagy rosszindulatúnak.
  


Kérjük, ha megismétlődik a jelenség, legyenek szívesek informatikus segítségét igénybe venni a probléma megállapításában, illetve annak besorolásában, hogy fentiek közül melyik esetre gyanakodjunk, hogy könnyebben tudjuk megoldani a felmerülő gondokat. Minden információ segítséget jelenthet: program funkció, képernyőkép, hibaüzenet, esetleges naplóállomány.