frissítés telepítési útmutató | ScrollMAX

frissítés telepítési útmutató

A telepítés menete

A Scroll következő verziójának telepítéséhez a következőkre lesz szükség:

  • Rendszergazda jelenlétére (v. távoli beavatkozási lehetőségre) az adatbázist mentéshez és az új programok felmásolásához
  • Hozzáférés és írási jog a régi alkalmazások mappájára
  • Internetes elérésre az új alkalmazások letöltéséhez
  • A dolgozók előzetes értesítésére a leállásról

A frissítést telepítő program az adatbázis mentését és a régi alkalmazások ideiglenes rejtését nem tudja végrehajtani (kapcsos zárójelek, dőlt szakasz), viszont a következő feladatokat elvégzi:

  1. Letölti az új Exe-ket és kicsomagolja őket.
  2. Elindít egy ütemezett leállást (az időpont megszabható, de minimum 10-15 perc szükséges lehet, hogy a munkatársak befejezhessék a feladataikat).
  3. Kilépteti a bejelentkezett felhasználókat.
  4. {
    Itt szükséges lehet a régi futtatandó állományok ideiglenes könyvtárba másolására, vagy átnevezésére hogy a dolgozók ne tudjanak visszalépni semmiképpen.
    }
  5. {
    A rendszergazdának ezen a ponton mentenie kell az adatbázist, lehetőleg árnyékmásolással. Vigyázat, az ElevateDB szervizt nem szabad leállítani, mert akkor a telepítő program sem tud tovább működni! 

    Fontos, hogy a másolat a rejtett/rendszer fájlokat is tartalmazza!
    }
  6. Megcsinálja az adatbázis módosítását.
  7. Lecseréli az alkalmazásokat az új verzióra (amennyiben van joga és nem zárolja senki az exe fájlokat).

A telepítő mindezekhez a "scroll4.ini" útvonalát fogja bekérni, amely a szerveren az "Scr4.exe" mappájában található. Amennyiben az adatbázist és az alkalmazás fájlokat kiszolgáló szerver eltér, úgy a telepítőt onnan indítsa, ahonnan a dolgozók által indított Scr4.exe fájlt tartalmazó mappát eléri és ahhoz írási joga is van. Fontos, hogy leellenőrzésre kerüljön, a "scroll4.ini" állomány valóban a megfelelő szerverre (IP cím) és mappára mutat-e, elkerülendő egy téves frissítést.

Adatbázis karbantartási mód

A frissítés során a program "karbantartási mód" aktiválását erőlteti.
Ennek két oka van:
1.) Az adatbázis struktúrájának megváltoztatása csakis akkor lehetséges, ha egyetlen felhasználó sem zárolja az erőforrásokat (rekordok, táblák, egyéb objektumok).
2.) A teljes mentés elvégzését akadályozza, ha a felhasználók közben adatokat rögzítenek, vagy zárolják a táblákat.

A karbantartási módba kapcsolás azt jelenti, hogy a program elhelyez egy adatsort, amelyben jelzi, hogy aktív-e és mikortól kezdődik a karbantartás.
Ezt a felhasználói programok indításkor, illetve 1-2 percenként ellenőrzik, és ha elértük a jelzett időt, vagy annak 3 perces közelségét, akkor a program magától kilép, vagy nem is indul.
Fontos tudni, hogy ilyenkor beragadhatnak programok pl. az energiagazdálkodás bekapcsolása miatt (elalszik a gép, vagy a hálózati kártyája), vagyis nem feltétlenül történik meg minden kliens leválása a megadott időpontban. 1-2 perccel később kézzel törölhetőek a maradék kapcsolatok.

Mivel a karbantartási mód kizárja a felhasználókat, ezért a telepítés után nem maradhat ebben a rendszer.
A telepítő program emiatt befejezéskor felajánlja a kikapcsolást. Ha valamiért ez nem történne meg, a telepítő újból elindítható, és az adatbázishoz való újbóli kapcsolódás után ismételten rendelkezésre áll egy gomb az inaktiválás végrehajtása céljából.

A telepítés időtartama az adatbázis mentéstől, hálózati sebességtől, stb. függően 15-25 perc lehet.

Gond, probléma esetén a folyamat megszakad, és az adatbázis régi állapotának, valamint a régi futtatandó állományok visszaállítására lehet szükség.

Javasoljuk, hogy a frissítést munkanapokon 8:00 és 15:00 között végezzék, így be tudunk avatkozni a folyamatba, amennyiben szükségessé válik! Valamint szeretnénk kérni egy írásos visszajelzést a frissítés sikerességéről!