Műveleti törzs kialakítása | ScrollMAX

Műveleti törzs kialakítása

Scrollmax munkalap moduljában a művelet törzs kialakítása nemcsak a dolgozók napi tevékenységére hat ki, hanem az utókalkulációra is. Ezen keresztül lehet felmérni egyes termék gyártásának gazdaságosságát. Emiatt fontos, hogy ennek létrehozása után alapvető módosítást már ne kelljen alkalmazni, csak kisebbeket. Ehhez szeretne segítséget nyújtani az alábbi leírás.

 

Miért ajánlott a munkalap rögzítés?

Ennek négy oka is van, mert négy féle statisztikát lehet lekérdezni a bevitt adatokból:

  • Dolgozó teljesítmény kimutatása,
  • Táska utókalkulációja
  • Gép kihasználtsága: mennyit megy, mennyi áll stb.
  • Művelet elemzés, norma meghatározás

 

Művelet léltrehozási alapelvek

Műveletek létrehozásánál fontos, hogy ne legyen túl sok, de túl kevés se. Ha túl sok a művelet, akkor szinte biztos, hogy egy része használaton kívül esik majd vagy egyes műveletek annyira elaprózódnak, hogy ez a rögzíthetőség rovására megy. A túl kevés művelet azt a hibát hordozhatja, hogy túl általánosak a tevékenységek így a későbbi statisztikák nem adnak olyan információt, ami alapján felelős döntéseket lehet hozni.

Általában gépenként 20-25 művelet még kezelhető, amiből 10-15-öt naponta használnak. Eleinte előfordulhat, hogy egy-egy művelet elnagyolt, vagyis az adatok alapján később kiderül, hogy ketté kell bontani két külön álló műveletre.

A műveleti kódok meghatározásakor fontos, hogy azok beszédesek legyenek. Pl. 5 számjegyből áll, az első kettő a gépre utal: 10-zel kezdődő az előkészítés, 20-szal az egyik gépcsoport, 30-cal a másik gépcsoport, és esetleg 90-nel az épület üzemeltetés, ha még a portást is be akarjuk vonni a munkába. Ettől kezdve a műveletek géptől függően 11, 21, 22-vel kezdődnek, a többi a művelet kódja. Ez gépcsoportonként azonos, vagyis beigazítási kódok minden gépen 10-zel, nyomási kódok 20-szal, veszteség idők 90-nel kezdődnek. Így a dolgozónak csak egyszer kell ezt megjegyeznie plusz a gép kódot. Így később a lekérdezéseknél van lehetőség csoport műveletek együttes vizsgálatára is, kódtól, kódig megadott műveleti kód intervallum segítségével.

Művelet megkülönböztetésnél arra kell gondolni, mit akarunk külön látni, Azonban ha van olyan tevékenység, ami két havonta fordul elő és 10 perc, azt nincs értelme külön tenni, de azokat se, amik között nem jelentős a különbség. Ezzel szemben előfordulhat olyan művelet, aminél az idő nem számít, csak a tény, hogy az a művelet elvégzésre került, pl. ívellenőrzés. Ezt később vissza lehet keresni, hogy megtörtént-e, ki, mikor tette.

Alapvető, hogy a dolgozó a bent töltött teljes idejével el tudjon számolni. Az egyes műveletek idejét a gép méri, a dolgozó csak azt választja ki melyik műveletet kezdi épp, ennek vége a következő művelet kezdete, a kettő között eltelt időt a gép eltárolja.

 

A műveletek csoportosítása

Eladható, nem eladható, produktív és nem produktív, ez a négy szegmens van.

Eladható és produktív

Ezen belül három külön kategóriára ad lehetőséget a program: beigazítás, gyártás, egyéb. Statisztikánál az eladható és produktív jellegű műveleteknél eszerint fogja alábontani a rendszer az időket, teljesítményeket, összesítéseket. Ez a szegmens a legfontosabb, ebből kellene 80% időráfordításnak lenni az össz. munkavégzéssel töltött időből. Ez jelenik meg a kalkulációban is, mert ezeket a műveletek, mindenképpen ki kell fizetnie a megrendelőnek. Persze előfordulhat, hogy a kalkuláció összevontan tartalmazza bizonyos tevékenységeket, amik a valóságban külön kerülnek rögzítésre. Jellemző, hogy ezeknél a műveleteknél mindig van táskaszám és mindig van norma. A beigazítás, gyártás egyértelmű, az egyéb pl. a festék bemosás szokott lenni.

Nem eladható, produktív

Ezt karbantartásnak és szociális időnek is hívhatjuk. Ezeknek a műveleteknek a közös jellemzője:

  • azért vannak, hogy gyártani lehessen, ezek nélkül az első szegmensbe tartozó műveletek csak ideig tudnak működni.
  • nincs táskaszám, de norma van.

Karbantartás műveletekből létre kell hozni napi, heti, havi stb. Így, akár szerelési naplónak is használható lesz, az ezekből lehúzott kimutatás. Pontosan visszanézhető, hogy mikor, ki mosta, szerelte a gép adott egységét.

Eladható, nem produktív

Az ilyen műveletből nagyon kevés van pl. gépállás megrendelőre várás miatt. Ez a művelet hátrányos a termelés szempontjából, de eladható, ha a gépindulásra késve érkezik az partner. Mivel adható, ezért van táskaszám, így megjelenik az utókalkulációban is.

Nem eladható, nem produktív

Ez a veszteség idő. Ennek kell 20% körül mozogni az gépidőt tekintve. Két csoportja van: táskás és nem táskás, de norma nincs, mert általában előre nem tervezhető. A táskás lehet pl. lemezre várás, papírra várás, megrendelőre várás. Nem táskás pl. munkahiány, géphiba.

Segéd

Egy külön lehetőség, hogy az adott műveletet csak a segéd rögzíti. Ő egyéb mást nem is visz be a gépbe, az elvégzett műveletek a főgépmester neve alatt vannak, így elkerülhető a dupla rögzítés.

Összefoglalva a műveletek csoportok jellemzőit

Eladható és produktív

  • mindig van táskaszám

  • mindig van mennyiség és norma

Nem eladható, de produktív

  • nincs táskaszám
  • mindig van mennyiség és norma

Eladható és nem produktív

  • mindig van táskaszám

  • nincs mennyiség és norma

Nem eladható és nem produktív

  • változó, hogy van-e táskaszám
  • nincs mennyiség és norma

 

Példa: egy gép műveletei

 

Műveleti normák kialakítása

Ez lehet egy objektív alapja a dogozói jutalmazásnak és elmarasztalásnak. Emiatt sem szabad túl lazára venni, mert akkor nincs eléggé motiválva a dolgozó. Azonban ha túl erős, akkor sosem érheti el, de termelés programozás is folyamatosan elmegy miatta: több munka van betervezve, mint amennyi reális. Akkor jó, ha átlagosan 80%-ot hozzák, ha folyamatosan efelett jönnek az eredmények, akkor emelni kell a normát.

Tanács: eleinte, amíg nem áll be a helyes értékre, addig nem szabad hónap dolgozóját hirdetni ez alapján.

A normához elengedhetetlen az idő mellett a mennyiség, de ezt be lehet állítani, hogy azoknál a műveleteknél, ahol van norma, de nem kér be mennyiséget ott a gép automatikusan egyet ír be.

 

Ellenőrzés

Napi szinten kell nézni, ellenőrizni a bevitt műveleteket. Ki kell szűrni a hibás időket, mennyiségeket. Ha ez hónap végére van hagyva, akkor már olyan mértékű adatmennyiségről van szó, ami kezelhetetlen és így benne maradnak a hibás rögzítések. Ehhez napi, heti jelentésekkel ad segítséget a rendszer. A munkalap modul műveletre, dolgozóra, gépre vonatkozó elemzéseket és statisztikákat mutat.